Piše:
S engleskog prevela: M. Evtov
Afrički klimatski samit 2023. održan početkom septembra u Nairobiju, Kenija, ujedinio je afričke lidere u raspravi o klimatskoj krizi, s posebnim fokusom na Afriku i njen politički stav uoči COPa28 u Dubaiju.
Očekivalo bi se da afrički lideri za probleme s kojima se suočavaju njihove zemlje predlože suverena rješenja. A problemi su glad, poplave, suše, eksploataciju resursa, zagađenje vode i tla, te prehrambeni sistemi koje kontrolišu zapadnjačke korporacije.
Zamislite, na primjer, da neka velika kompanija želi nastaviti sa zagađivanjem i nakon što potroši sve svoje karbonske kredite. Pravni način da to uradi jest da na tržištu kupi dodatne certifikate od neke druge kompanije. U suštini, dakle, karbonski krediti omogućavaju onima koji si to mogu priuštiti da nastave sa zagađivanjem okoliša, a teret kompenzacije se prebacuje na one koji ne mogu platiti zagađivanje.
Zapad promovira trgovanje karbonskim kreditima kao mehanizam za poticanje smanjenja emisija kroz pošumljavanje i projekte obnovljive energije. Ali aktivisti i autohtoni narodi vide razlog za zabrinutost u potencijalnom uticaju tog tržišta na Afriku.
Imajte na umu da najveći dio finansijskog kapitala leži na zapadnoj hemisferi.
Dodajte tome scenarij u kojem afričke zemlje zavise od karbonskih kredita, što stvara zavisnost sličnu onoj od strane pomoći i guši mogućnost iznalaska domaćih rješenja.
Zapravo, oslanjajući se na karbonske kredite, afričke zemlje gube priliku za povećanje vlastitih proizvodnih kapaciteta i ubrzanje ekonomskih inovacija.
Niske cijene
Očigledan problem je izuzetno niska cijena karbonskih kredita – ponekad nedovoljna da pokrije troškove projekata smanjenja emisija.
Prema izvještaju Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (eng. IPCC) iz 2018. godine, da bi se globalno zagrijavanje ograničilo na 1,5°C, cijena karbonskih kredita mora biti najmanje 100 USD (oko 80 GBP) po toni ekvivalenta ugljen-dioksida. Sistem trgovanja emisijama EU-a, najveće svjetsko tržište ugljika, karbonske kredite trenutno cijeni 94 USD po toni (oko 75 GBP).
Na primjer, evropski avioprevoznik mogao bi od projekta pošumljavanja u Africi kupiti jeftine karbonske kredite i nastaviti s uobičajenim poslovanjem bez znatnog smanjenja vlastitih emisija. U poređenju s onim što avioprevoznik uštedi, afrička zemlja koja je domaćin projekta pošumljavanja dobija samo djelić koristi.
Zeleno ušminkavanje
Drugi problem je mogućnost da se ozakone projekti koji u stvari ne smanjuju emisije.
Verra, američka organizacija za kompenzacije emisija, u martu je zbog problema s validacijom i metodologijom suspendovala kredite koje je izdao nagrađivani projekat Sjeverne Kenije Grassland Carbon, kojim upravlja Northern Rangelands Trust.
Nekoliko mjeseci ranije je istragom koju su proveli Guardian, Die Zeit i SourceMaterial otkriveno da 94% kredita koje je izdala Verra zapravo nije smanjilo emisije.
Otimanje zemljišta
Kad bogate države ili korporacije, lokalne i strane, kupe zemljište za projekte smanjenja emisija ugljen-dioksida, moguće je i otimanje zemljišta i eksploatacija tamošnjih zajednica.
Postoje indicije da je seljane u Bofekalasumbi, Demokratska Republika Kongo, eksploatisala kompanija koja prodaje karbonske kredite. Slični projekti doveli su do raseljavanja zajednice Luwero u Ugandi, narušivši njihovu egzistenciju i kulturnu baštinu kad je skoro 1.500 hektara zemlje darovano stranim investitorima za pošumljavanje osiromašenih šuma.
Nekoliko mjeseci prije Afričkog samita o klimi, kenijski parlament usvojio je dva zakona. Jednim je Zakon o klimatskim promjenama iz 2016. godine izmijenjen da bi se uključila tržišta emisijama. Drugi je novi Prijedlog zakona o trgovanju karbonskim kreditima i podjeli koristi u kojem je „zajednica” – nečuveno – definisana kao „skupina ljudi koji mogu biti raseljeni da bi se napravilo mjesta za poslove trgovanja karbonskim kreditima”. U Prijedlogu se kaže i da dozvola za trgovanje karbonskim kreditima „uključuje sva područja iznad i ispod kopna i zračni prostor Republike Kenije uključujući šume, unutrašnje i teritorijalne vode i morsko dno ispod ovih voda“.
Nešto slično se dogodilo u regiji Agadez u Nigeru, gdje je američka korporacija za trgovinu kreditima African Agriculture Inc. dobila 50-godišnji zakup s pravom pristupa podzemnim vodama i ekskluzivnim pravima na ukupno dva miliona hektara za proizvodnju karbonskih kredita.
Alternativa?
Prije no što slijepo prihvate tržište karbonskim kreditima, afričke zemlje moraju razmotriti rizike od ekonomske eksploatacije, zelenog ušminkavanja i raseljavanja zajednica.
Ako afričke vlade žele trgovati na tržištima ugljen-dioksidom, trebaju razmotriti lansiranje projekata koji koriste lokalnim zajednicama koje te prirodne resurse čuvaju, a vlasnici tih projekata moraju biti upravo te zajednice koje njima moraju i upravljati.
Kako kaže narodna poslovica, ko plaća muziku, njegova muzika.
Izvor: Open Democracy
Objavljeno: 15/09/2023.
FOTO: James Wiseman on Unsplash