Imperijalizam kao ciklon

Piše: 

Karl Liebknecht
I danas vrijedi dijagnoza imperijalizma i imperijalističkih sukoba koju je Karl Liebknecht iznio 1912. godine. Ljevica, u kojoj je Liebknecht početkom 20. vijeka vidio spas od imperijalističkih igara, podijeljena je i ućutkana Prvim svjetskim ratom. Socijalist i revolucionar Liebknecht ubijen je – zajedno s Rosom Luxemburg – da bi se ugušio radnički ustanak u Njemačkoj 1919. godine. Ljevica se danas ne iskazuje, osim u prepirkama po društvenim mrežama i sad već neupotrebljivim preporukama za akciju. Hoće li invazija na Ukrajinu obilježiti kraj početka promjena koje su tokom prethodne dvije decenije najavljivali brojni društveni pokreti, organizacije i masovne mobilizacije? Jesu li imperijalizam i militarizam jači no ikad? (@RiD)


S engleskog prevela: M. Evtov

Zapaljivi kapitalizam izvodi svoja zlodjela opasnije no ikad, i to u sve opasnijem susjedstvu bureta baruta koje predstavljaju velike evropske vojne sile. Izgladnjeli robovi idu poljima podno Balkana mašući ratnim bakljama: njihovi su ih tirani uljuljkali u iluziju da nose plamen slobode za robove s one strane granica, koji i sami žive lišeni prava i ekonomski dovedeni u stanje siromaštva.

Svi međunarodni sukobi intenzivirani su do maksimuma.

Imperijalizam se širom svijeta vrti kao ciklon; militarizam slama narode i siše im krv kao vampir.

Po cijelom svijetu galopiraju konjanici Apokalipse, Gladi i Masakra.

Sve diplomatske mahinacije bile su uzaludne: nisu bile ništa drugo do šarlatanstvo i fatamorgana.

Za kapitalizam su i rat i mir biznis i ništa drugo do biznis. Što se kapitalizma tiče, životi i dobrobit miliona ljudi koji čine proletarijat svih zemalja samo su i isključivo predmet eksploatacije.

Ovu strašnu opasnost može spriječiti samo međunarodni proletarijat, jer su samo interesi proletarijata isti u svim kapitalističkim zemljama. Međunarodna solidarnost proletarijata ne priznaje granice, zajednička borba protiv zajedničkih neprijatelja proletarijata, i nacionalnih i međunarodnih: onih koji profitiraju od političkog pritiska, onih koji žive od ekonomske eksploatacije i bijede masa.

Kapitalizam je rat, socijalizam je mir. Hoće li socijalizam imati snage da zaustavi ratni vihor? Imaće tu snagu ako proletarijat Francuske, Engleske, Austrije i Njemačke ispuni svoje obaveze. A ispuniće svoje obaveze, kako pokazuje prošlost i kako je pokazao kobni mjesec januar 1911. godine – sa svojim velikim radničkim pokretima u Francuskoj i Engleskoj i impresivnim mirovnim demonstracijama u Njemačkoj. U nedjelju, 20. oktobra, njemačka radnička klasa je velikim javnim demonstracijama još jednom demonstrirala svoju želju za mirom.

Kapitalistički i imperijalistički ratni huškači moraju znati šta je u opasnosti ako bace Marsove željezne kocke. Mi ćemo ih upozoriti, mi ćemo im prijetiti: mi u Njemačkoj, kao i naši prijatelji u Francuskoj i Engleskoj. Svoj rat protiv rata možemo voditi samo na međunarodnoj razini, a on se i vodi na međunarodnoj razini. Baš kao što mi imamo povjerenja u našu braću u Francuskoj, Engleskoj i Austriji, tako i vi možete imati povjerenja u nas, u njemački proletarijat u borbi.

Unutrašnji rat protiv unutrašnjeg neprijatelja – tlačitelja i eksploatatora masa. Klasna borba: vanjski mir, međunarodna solidarnost, mir među narodima. Ovo je sveti slogan međunarodne socijalističke demokratije koja oslobađa nacije.

IZVOR: marxists.org

 

Objavljeno na RIJEČ i DJELO: 

28/02/2022