Piše:
O šteti po šume kao složene zajednice živih bića i poigravanju s oblikom života daleko starijim od nas, ljudi, evropske birokrate u ovom tekstu ne govore. Tim je opravdanija zabrinutost da se ovaj zaokret u energetskoj politici neće ni desiti. (@RiD)
S engleskog prevela: M. Evtov
Posljednjih godina evropske elektrane smanjuju upotrebu uglja tako što spaljuju nešto drugo: milione tona drveta, uglavnom uvezenog iz SAD-a. [RiD je već pisao o tome da se sijeku i evropske šume, čak i zaštićene, pretežno u istočnoj Evropi, op.ur.]
Tako se razvila cijela transatlantska industrija – sječa sjevernoameričkih šuma i prerada materijala u pelete, koji se potom otpremaju u Evropu. Već odavno se međutim čuju glasovi koji ističu da ove subvencije ne koriste borbi protiv klimatskih promjena i da ih treba ukinuti.
Istorijski odmak od politika koje su štetile šumama i klimi?
U utorak je u Bruxellesu Odbor Evropskog parlamenta zadužen za okoliš izglasao značajne promjene i o tome kako EU subvencionira biomasu i o tome kako računa emisije iz njenog sagorijevanja – te politike će imati značajne posljedice ako ih usvoji cijeli Parlament.
U pitanju je dio šireg paketa klimatskih politika koje bi promijenile ne samo način na koji će Evropa ubuduće proizvoditi električnu energiju, nego i način na koji Evropska unija ispunjava ciljeve za smanjenje emisija stakleničkih plinova.
Drvo se, naravno, razlikuje od nafte i uglja po tome što se drveće može ponovo uzgajati, te izvlačiti iz zraka ugljen-dioksid koji zagrijava ovu planetu.
Uprkos tome se emisije iz sagorijevanja biomase, prema važećim pravilima Evropske unije, ne računaju kao emisije stakleničkih plinova koje su zemlje obavezne drastično smanjiti.
Ostale promjene predložene ove sedmice ukinule bi većinu javnih subvencija za biomasu, i direktnih i indirektnih mjera, recimo poreske olakšice. Po novim pravilima računaju se i emisije iz biomase, a proizvođačima energije iz ovog resursa ograničava pristup „određenim vrstama 'zelenih' fondova“.
Bas Eickhout, holandski političar i član Evropskog parlamenta koji se zalagao za revizije, kaže da su one važan korak ka definisanju „primarne drvne biomase“ koja je u suštini [zdravo] drvo posječeno direktno iz šuma. (Iz dogovorene definicije izuzeto je drvo dobiveno od drveća oštećenog požarima, štetočinama i bolestima.)
„Ovo bi smanjilo poticaje za sagorijevanje drveta za proizvodnju energije“, kaže parlamentarac Eickhout, a ohrabrilo korištenje industrijskog otpada (drvnog otpada i piljevine) umjesto neprerađenog drveta, kao i potpuno premještanje fokusa na druge oblike obnovljive energije.
Očekivano: bune se oni koji od sagorijevanja šuma profitiraju
Ali nisu svi zadovoljni predloženim promjenama. Koalicija 10 članica EU, na čelu sa Švedskom, objavila je ove zime saopštenje u kojem navode da se amandmanima riskira da Evropa ne ostvari ono na šta se obavezala: da do 2030. godine smanji emisije stakleničkih plinova za 55% u odnosu na nivoe iz 1990. godine.
„Česte promjene zakonodavnog okvira potkopavaju stabilnost tržišta i koče volju za ulaganjem u obnovljive izvore energije”, kaže Khashayar Farmanbar, švedski ministar energetike, jedan od autora saopštenja.
Zamjerke su iznijeli i predstavnici industrije drvenih peleta. „Isključivanje primarne biomase usporilo bi napore za postizanje evropske energetske sigurnosti, potrošačima podiglo cijene energije, a klimatske ciljeve EU stavilo daleko izvan dosega”, stoji u saopštenju industrijske grupe U.S. Industrial Pellet Association (Udruženje američkih proizvođača peleta).
Prema revidiranoj politici, postojećim postrojenjima za sagorijevanje drveta bilo bi dozvoljeno da nastave s radom, ali više neće imati pravo na subvencije. Prošle godine su ova postrojenja u Evropi prvi put bila profitabilna bez podrške vlada. Ovo je izazvalo zabrinutost zbog nastavka spaljivanja drveta, kaže Mary S. Booth, ekologinja i direktorica neprofitne grupe Partnership for Policy Integrity (Partnerstvo za integritet politika) koja promovira politiku zasnovanu na podacima.
Posljedice promjena izglasanih ovog utorka mogle bi se protegnuti preko Atlantika do jugoistočnog SAD-a, gdje se sakuplja veliki dio biomase za EU.
A ipak je ovosedmično izglasavanje samo prvi korak u jednom dugom procesu. Nakon Odbora za okoliš, predložene izmjene ovog ljeta mora usvojiti čitav Evropski parlament, što ostavlja dosta vremena za lobiranje i daljnje izmjene i dopune. Ako ova mjera prođe, onda nacionalne vlade trebaju donijeti izmjene svojih zakona.
Odbor je usvojio i izmjene standarda za biogorivo u proizvodnji hrane i krmiva. Parlamentarac Eickhout se zalagao i za ograničenje upotrebe biogoriva u transportu, navodeći trenutne skokove cijena hrane.
IZVOR: New York Times
Objavljeno: 17/05/2022.
FOTO: @RiD