Piše:
S engleskog prevela: M. Evtov
Nakon istorijskog sporazuma o zaštiti bioraznolikosti otvorenog mora, [početkom marta] su istraživači iz cijelog svijeta objavili studiju koja ističe potrebu za brzim sveobuhvatnim rješavanjem zagađenja okeana. Radi se o zagađenju plastikom kojem „nema presedana“. Nužno je drastično smanjenje globalne proizvodnje plastike.
„Otkrili smo da od početka ovog milenija u svjetskim okeanima postoji alarmantan trend eksponencijalnog rasta mikroplastike, koja dostiže preko 170 biliona plastičnih čestica“, kaže glavni autor studije Marcus Eriksen, suosnivač Instituta 5 Gyres u Kaliforniji. „Ovo je strogo upozorenje da hitno moramo djelovati na globalnoj razini.“
Za ovu recenziranu studiju, objavljenu u srijedu u časopisu PLOS ONE, istraživači iz SAD-a, Švedske, Čilea i Australije ispitali su prethodno objavljene i nove podatke o onečišćenju plutajućom plastikom između 1979. i 2019. godine s 11.777 stanica diljem regija Sjevernog Atlantika, Južnog Atlantika, Sjevernog Pacifika, Južnog Pacifika, Indije i Mediterana.
„Situacija je mnogo gora nego što smo očekivali“, objašnjava koautorica studije Patricia Villarrubia-Gómez, istraživačica u švedskom Centru Stockholm Resilience.
Plastični smog
Procjenjuje se da svjetski okeani sadrže „rastući plastični smog“ od oko 82-358 biliona čestica, ili u prosjeku 171 bilion čestica koje su prvenstveno mikroplastika. Kako navodi Washington Post, to je „više od 21.000 komada plastike na svakog od osam milijardi stanovnika Zemlje.“
U studiji se navodi: „Nismo uočili da je do 1990. godine postojao neki jasno vidljivi trend, a nakon toga se očituje fluktuirajući ali stagnirajući trend koji od 2005. godine do danas brzo raste. Ovo opaženo ubrzano povećanje koncentracije plastike u svjetskim okeanima, prijavljeno i na plažama diljem svijeta, zahtijeva hitne međunarodne političke intervencije.“
„Bez značajnih promjena politike“, upozorava se u studiji, „stopa kojom plastika prodire u vodeni okoliš povećaće se otprilike 2,6 puta od 2016. do 2040. godine.“
Eriksen obrazlaže da se čovječanstvo, s obzirom na trenutnu situaciju, mora „prestati fokusirati na raščišćavanje i recikliranje i uvesti odgovornost korporacija za cijeli vijek njihovih proizvoda.“
Istraživanje dolazi u trenutku kada se ubrzano radi na tome da se do iduće godine kreira UN-ov sporazum o zagađenju plastikom. U Keniji se u martu 2022. godine 175 zemalja složilo da kreira takav pakt, a prva runda pregovora održana je krajem prošle godine u Urugvaju. Drugo zasjedanje je zakazano za maj, u Francuskoj.
U razgovoru za Guardian, i koautor ove studije Edward J. Carpenter, iz Naučnog centra za estuarije i okeane Državnog univerziteta San Francisco, poziva vlade širom svijeta da se ambiciozno uhvate u koštac s ovom krizom.
„Znamo da je okean vitalni ekosistem i imamo rješenja za sprečavanje zagađenja plastikom. Ali zagađenje plastikom i dalje raste i katastrofalno djeluje na morski život“, kaže on. „Moramo uvesti zakone koji će ograničiti proizvodnju i prodaju plastike za jednokratnu upotrebu. U protivnom će morski život biti dodatno degradiran, a ljudima su za život na ovoj planeti neophodni zdravi okeani.“
Judith Enck, bivša regionalna upraviteljica Agencije za zaštitu okoliša SAD-a, a sad predsjednica organizacije Beyond Plastics, ponavlja zahtjev autora studije da se proizvodnja plastike drastično smanji.
IZVOR: Common Dreams
Objavljeno: 09/03/2023.