Piše:
Prenosimo vrlo sažet i informativan komentar britanskog Guardiana o jednom od intenzivno reklamiranih izvora čiste energije, vodiku. Iz komentara je jasno da će siromašne zemlje plaćati ceh zelene budućnosti u bogatim zemljama. Pomama velikih korporacija za rudarenjem u našim krajevima dolazi iz iste priče. @RiD
S engleskog prevela: M. Evtov
Sirovine potrebne za zeleni vodik mogu se proizvesti jedino usisavanjem i desalinizacijom vode iz Mediterana. Međutim, u prošlogodišnjem izvještaju sačinjenom za Fondaciju Heinrich Böll (...) upozorava se da bi to bio prljav, energetski intenzivan proces koji guta vodu – i da bi se visoki trošak dekarbonizacije bogatog svijeta svalio na pleća siromašnih država.
Mnogim suncem okupanim zemljama, posebno Magreba, prodana je priča da je njihova budućnost u izvozu zelenog vodika. Ta reklama je zavodljiva. Kako 1 kg vodika sadrži oko tri puta više energije nego 1 kg benzina, nije ni čudo što se vodik reklamira kao gorivo budućnosti. Evropski zeleni dogovor – čiji je cilj smanjiti emisije stakleničkih plinova za 55% do kraja decenije – oslanja se na proizvodnju zelenog vodika u sjevernoj Africi i Ukrajini.
Proizvodnja zelenog vodika u Evropi nije nemoguća. Ali je skupa u poređenju s proizvodnjom fosilnih goriva, jer čak i proizvodnja na bazi vjetra zahtijeva veće subvencije. Bez velikih državnih paketa finansijske podrške, pitanje je da li bi evropski potrošači bili spremni podnijeti znatnije povećanje cijena da bi postali zeleni.
Prošle godine je EU predložila da se uvoz zelenog vodika do 2030. godine udvostruči – na 10 miliona tona godišnje. Evropske teške industrije ne mogu za sve svoje potrebe koristiti električnu energiju, koliko god ekološki prihvatljiva bila; njima trebaju goriva za postizanje topline visokog intenziteta. Da bi osigurao da izvori te energije proizvode manje emisija, Bruxelles potiče industrije – npr. proizvođače čelika i petrohemiju – da usvoje zeleni vodik.
Vodik proizveden obnovljivom energijom ima svoju ulogu u budućim energetskim sistemima. Njegova „zelena“ verzija može se pretvoriti u amonijak, ključnu sirovinu umjetnih gnojiva, te koristiti i u brodskom gorivu, proizvodnji električne energije i čelika.
Od ukupne proizvodnje vodika, istinski „zeleno“ je manje od 0,04%. Ovaj udio će sigurno rasti jer vlade diljem svijeta igraju na kartu da će vodik igrati ključnu ulogu u smanjenju visokih emisija ugljika u industrijama poput proizvodnje cementa. S količinom ugljen-dioksida u atmosferi, koja već iznosi 422 dijela na milion (ppm) – mnogo više od 350 ppm, što se generalno smatra relativno sigurnom razinom – nema prostora za daljnje pogoršanje.
IZVOR: Guardian
Objavljeno: 27/08/2023.