Piše:
S engleskog prevela: M. Evtov
Često čujem kako je teško koga uvjeriti u od-rast, planirano smanjivanje proizvodnje i potrošnje u cilju smanjenja pritiska na Zemljine ekosisteme. Ali se jedan 36-godišnji vanredni profesor na Univerzitetu Tokio proslavio tvrdeći da bi komunistička ekonomija od-rasta mogla zaustaviti eskalaciju klimatske krize.
Kohei Saito, autor bestselera Kapital u antropocenu, izdao je novu knjigu: Marx u antropocenu: ka ideji komunističke ekonomije od-rasta (Marx in the Anthropocene: Towards the Idea of Degrowth Communism). Knjiga nije laka za čitanje, posebno onima koji ne govore tečno marksističkim žargonom i koje, pretpostavljam, nije ni briga je li Karl Marx u svojim poznim godinama počeo brinuti o prirodi.
A Saito ipak zadivljujuće precizno mobilizira marksističku teoriju da bi se založio za „obilje vrijednosti u komunizmu od-rasta” (naslov posljednjeg poglavlja njegove knjige). To mi je – kao ekonomisti koji se bavi od-rastom, i privuklo pažnju: Saitov rad na tome da marksizam pomiri s novijim idejama oko alternativa ekonomskom rastu mogao bi kritiku kapitalizma dovesti do neviđenog nivoa popularnosti.
Ekonomski rast stvara oskudicu
Koncept ekonomskog rasta Saito okreće naglavce. Mnogi pretpostavljaju da nas rast čini bogatijima, ali šta ako čini upravo suprotno?
Ovo izvlačenje rente može napuhati BDP, ali ne stvara ništa korisno. Zapravo stvara oskudicu, zato što ljudima onemogućuje da pristupe sredstvima za život.
Zašto biste nekome besplatno posuđivali stan ako ga možete iznajmiti na Airbnbu? I u tome je kvaka: čim za zadovoljenje svojih potreba počnete trebati novac, prisiljeni ste igrati kao kapitalist.
Kočnica za slučaj opasnosti
Za to nema jasnije ilustracije od rekordnih profita koje kompanije za fosilna goriva ostvaruju usred pogoršanja klimatskih uslova.
Od-rast bi u ovom začaranom krugu djelovao kao kočnica za slučaj opasnosti, tvrdi Saito, i „zaustavio neprestanu eksploataciju čovječanstva i pljačku prirode“.
Teško je zamisliti da se ovo desi u kapitalizmu, sistemu koji se mora stalno širiti i stvarati više. A to i jest Saitova poenta: mnogo je vjerojatnije da će ove ciljeve postići komunizam.
Saito obrazlaže da je vjerovatnije da će ekonomija koja se bavi zadovoljavanjem ljudskih potreba izbjegavati proizvodnju smeća. Bez imperativa obogati se ili umri, nestale bi i potreba i poželjnost mnogih dobara i usluga koje iscrpljuju prirodu.
Saito ovo naziva „svjesno smanjenje sadašnjeg carstva nužnosti“. Ovaj marksistički izraz opisuje ono što smatramo svojim bitnim potrebama. U komunizmu od-rasta, ovo bi se područje smanjilo isključivanjem stvari i aktivnosti koje ne koriste ljudskoj dobrobiti i ne doprinose održivosti.
Odjednom postaje moguća drugačija organizacija rada. Nestaje industrijski model po kojem se nešto proizvodi što je moguće jeftinije, a na račun sigurnosti i ugodnosti svojstvene zajedničkom trudu.
Takva ekonomija bila bi sporija i manja u novčanom smislu, ali održivija i efikasnija u pružanju dobrobiti, a od ekonomije ionako ne bismo trebali tražiti više od toga.
Ka društvu bez oskudice
Saitova knjiga predstavlja osvježenje zato što doprinosi okončanju stare svađe između onih socijalista koji vjeruju da nove tehnologije i automatizacija rada mogu dovesti do rastuće ekonomije s više slobodnog vremena i onih koji se zalažu za socijalizam od-rasta.
Rasterećeni stalnih novčanih briga, oslobođeni konzumerizma, ljudi bi mogli uživati u obilju društvenog i prirodnog bogatstva. Zamislite da nove pametne telefone koji stižu svake godine zamijenimo raskošnim ekosistemima, cvatućim zajedničkim prostorima i živahnim demokratijama koje konačno imamo vremena istraživati i u kojima konačno imamo vremena sudjelovati.
Saito ovom knjigom udahnjuje novi život marksističkim idejama, predstavljajući dokaze o životu bez beskrajne ekstrakcije, proizvodnje i potrošnje. Ovo se nije moglo dogoditi u boljem trenutku. Kako kaže sam autor:
IZVOR: Conversation
Objavljeno: 03/03/2023.