Piše:
S engleskog prevela: M. Evtov
U pogledu efekata emisija stakleničkih plinova, SAD su drugim zemljama nanijele više od 1,9 milijardi dolara štete. Ovo je nalaz nove analize koja donosi prvo mjerenje odgovornosti pojedinih država u razbuktavanju klimatske krize.
Ovo SAD stavlja ispred Kine, trenutno vodećeg svjetskog emitera, te Rusije, Indije i Brazila – sljedećih na spisku država koje svojim emisijama doprinose globalnoj ekonomskoj šteti.
Poticanjem klimatskog sloma, od 1990. godine je ovih pet vodećih krivaca uzrokovalo ukupno šest milijardi dolara gubitaka širom svijeta, ili oko 11% godišnjeg globalnog BDP-a.
„To je ogromna šteta“, kaže Chris Callahan, istraživač na Univerizitetu Dartmouth College i glavni autor studije o ukupnom ekonomskom gubitku. „Ne iznenađuje što su SAD i Kina na vrhu te liste, a brojke su zaista vrlo jasne. Prvi put možemo pokazati da se emisije u nekoj zemlji mogu pratiti do specifične štete.”
Da bi precizno utvrdili učinke doprinosa pojedinih zemalja klimatskoj krizi, istraživači s Dartmoutha kombinovali su niz različitih modela, pokazujući faktore kao što su emisije, lokalni klimatski uslovi i ekonomske promjene. Ove veze su tražili u periodu od 1990. do 2014. godine, a istraživanje objavili u časopisu Climatic Change.
Kanada i Rusija su, na primjer, zbog toplijih zima imale čak i koristi: duže poljoprivredne sezone rasta i smanjenje smrtnih slučajeva od hladnoće.
„Na mjestima gdje je i inače vruće očito je sve teže raditi napolju; tu je smrtnost od vrućine u porastu i uzgoj usjeva sve teži“, kaže Justin Mankin, geograf u Dartmouthu i koautor ove studije. „Ako tu štetu dodate mjerenom učinku zemalja koje najviše emituju, dobićete skoro totalnu katastrofu.“
Zemlje u razvoju i klimatski aktivisti zalažu se da se onima koji kroz toplinske valove, poplave i suše najviše trpe zbog globalnog zagrijavanja isplate pretrpljeni „gubitci i šteta“. Ali SAD, koje su odgovorne za oko četvrtinu svih dosadašnjih emisija, opiru se osnivanju takvog fonda, pozivajući se na strah da će biti zakonski odgovorne za štetu prouzročenu njihovim nezajažljivim apetitom za fosilnim gorivima poput nafte, uglja i plina.
Pritisak da se promijeni ovaj stav ponovo raste uoči UN-ovih pregovora o klimi koji će se ove godine održati u Egiptu, a savez mladih aktivista iz više od 40 zemalja nedavno je pisao predsjedniku UN-ovih pregovora i pozvao ga na djelovanje u vezi s problemom gubitaka i štete.
„Nastojanja da se emisije smanje i mjere prilagođavanja intenziviraju predugo su već krajnje neadekvatna i ne jačaju sposobnost ljudi da se prilagode. Stoga su sad gubici i štete dio stvarnosti klimatskih promjena i taj problem je neophodno riješiti.”
„Glavna prepreka zahtjevima za klimatsku odštetu nije naučna osnova, nego pravna“, kaže Michael Gerrard, direktor Sabina, pravnog centra za klimatske promjene (Pravni fakultet univerziteta Columbia). „Protiv većine vrsta tužbi zemlje uživaju suvereni imunitet, osim ako ga se nisu odrekle.”
Ovaj ćorsokak znači da se nejednakost učinaka klimatskih promjena najvjerovatnije može ublažiti samo nekom vrstom dogovora kroz pregovore. „Pozitivan je korak što ova studija počinje kvantificirati štetu koju nanose pojedine nacije; možemo vidjeti da je opseg štete ogroman”, kaže Carroll Muffett, izvršni direktor Centra za međunarodno pravo o zaštiti okoliša.
„Polako idemo ka nekoj vrsti odgovornosti za sve ovo. Kako se dokazi gomilaju i raste evidencija o opstruktivnom pristupu SAD-a, mislim da ni SAD ni druge zemlje neće moći zauvijek izbjegavati svoju odgovornost”, dodaje Muffett.
IZVOR: Guardian
Objavljeno: 12/07/2022.
GRAFIKON: Wikimedia Commons