Piše:
S engleskog prevela: M. Evtov
U srži izraelske okupacije palestinskih teritorija leži krađa palestinskih prirodnih resursa, uključujući zemlju i vodu, što pogoršava klimatsku krizu. Palestinska borba je i borba za životnu sredinu i borba protiv klimatskih promjena. Decenijama se palestinske organizacije civilnog društva i njihovi globalni partneri bore da postignu pravdu u ovom smislu. Klimatska kriza napreduje brzinom mnogo većom od mjera brojnih vladajućih tijela širom svijeta, a izraelska vojna okupacija Palestine i dalje traje, pa su Palestinci dvostruko onemogućeni da ublaže većinu efekata klimatske krize.
Ali Palestina je jedinstvena iz još jednog razloga. Njeno vodstvo, Palestinska samouprava (eng. PA), sudjeluje u opstrukciji značajnijih napora u postizanju klimatske i ekološke pravde.
Od Sporazuma iz Osla (1993.) palestinska borba je svedena na projekat izgradnje države koji je osuđen na propast sve dok postoje status quo vojne okupacije i korumpirano palestinsko vodstvo. Svojim učešćem na UN-ovim klimatskim konferencijama COP i drugim međunarodnim forumima o klimatskim promjenama koji promoviraju saradnju između država, PA svejednako razdvaja klimatska i ekološka pitanja od izraelske vojne okupacije Palestine, efektivno je depolitizirajući i normalizirajući.
Na ovim međunarodnim forumima i konvencijama rijetko se govori o istinskoj ekološkoj pravdi koja bi s okončanjem izraelske okupacije donijela i obnavljanje prava Palestinaca na pristup njihovim prirodnim resursima. Zbog toga borbu za klimatsku i ekološku pravdu u Palestini i dalje finansiraju međunarodni donatori koji, zajedno sa PA, nastoje upravljati izraelskim klimatskim aparthejdom umjesto da Izrael i njegove saveznike tjeraju da ga okončaju.
Normalizacija izraelskog klimatskog aparthejda u Palestini
Okvir izgradnje mira kroz pregovore – koje posredujući između Izraela i PA provodi i promovira zapadni svijet – nije ništa drugo do skup „kolonijalnih praksi“ koje koriste kolonizatorima na račun kolonizovanih. Ovaj okvir već decenijama oblikuje inicijative i politike usmjerene na rješavanje klimatske krize u Palestini.
Na primjer, inicijative koje finansiraju donatori kao što su EcoPeace i Institut Arava, godinama vrše promociju saradnje između Izraela i Palestine oko klimatske i ekološke pravde koristeći slogane kao „životna sredina ne poznaje granice“ i „zbližavanje ljudi“. Palestinske ekološke organizacije i njihovi saveznici odavno ih kritikuju kao inicijative za normalizaciju i legitimizaciju izraelske okupacije pod krinkom održivog razvoja, izgradnje povjerenja i ozelenjavanja okoliša. U suštini ove sheme služe zanemarivanju očiglednog klimatskog aparthejda i promociji klimatske krize kao još jedne arene u kojoj se kao rješenje – umjesto radikalnih političkih promjena – nude saradnja i dijalog.
Tehnološka rješenja depolitiziraju aparthejd
Mnoge od ovih zajedničkih inicijativa i programa koje finansiraju donatori propagiraju ideju da se problemi klime mogu riješiti tehnologijom, a bez rješavanja temeljnih političkih stvarnosti.
Na primjer, umjesto da se zalažu za to da se na Izrael izvrši lokalni, nacionalni i međunarodni pritisak kako bi se obavezao na poštovanje prava Palestinaca na vodu, EU i drugi donatori naglašavaju potencijal tehnologije u rješavanju onoga što nazivaju „oskudica vode“ u Palestini. Ova razvojna shema koju predvode donatori zamagljuje temeljnu političku stvarnost: „oskudica vode“ u Palestini povezana je s izraelskom vojnom okupacijom i izraelskom krađom prirodnih resursa Palestinaca, uključujući vodu.
Primjer broj dva: Zeleni klimatski fond, multilateralni finansijski mehanizam UN-ove Okvirne konvencije o klimatskim promjenama, trenutno podržava petogodišnji projekat fokusiran na povećanje dostupnosti vode za održivu poljoprivredu u Gazi kroz pročišćavanje otpadnih voda. Ovo tehnološko rješenje zanemaruje političku realnost s kojom se Gaza suočava zbog izraelske blokade i opsade, te praktično izoluje Gazu od ostatka Palestine. Na kraju krajeva, i ovo rješenje koristi donatorska sredstva za upravljanje postojećom situacijom umjesto da okonča vojnu okupaciju i nezakonitu ekonomsku opsadu Gaze.
Ekomanipulativni naseljenički kolonijalizam i etničko čišćenje
Ovi problematični pristupi klimatskim promjenama pogađaju ne samo Palestince na okupiranoj Zapadnoj obali i Gazi, već i stotine hiljada Palestinaca koji žive u Izraelu, kao i Sirijce na okupiranoj Golanskoj visoravni (Jawlani).
Na okupiranom Golanu ovo ima oblik velike vjetroelektrane čija se izgradnja planira na ono malo preostalih poljoprivrednih površina sirijskih Jawlanija. A od januara 2022. godine Izrael u sklopu projekta izravnavanja dina i sadnje drveća tjera Palestince iz njihovih domova i zemljišta u Naqabu. Dakle, ekomanipulacija: Izrael ovim projektima u suštini prikriva politike naseljeničkog kolonijalizma i etničkog čišćenja koje provodi nad Palestincima.
Šta Palestincima treba
Klimatske promjene širom Palestine moraju se shvatiti kao inherentno politička stvarnost pogoršana decenijama kolonijalizma izraelskog naseljavanja i krađom prirodnih resursa. Da bi se klimatska pravda našla u centru palestinske narodne mobilizacije, ključno je osporiti inicijative za izgradnju mira i saradnje koje normalizuju i depolitiziraju naseljeničko-kolonijalnu vojnu okupaciju.
Ovog važnog posla već se prihvatilo više palestinskih organizacija civilnog društva. PENGON, Palestinska mreža nevladinih udruženja za zaštitu okoliša, na primjer, prednjači u podizanju svijesti i mobiliziranju za ekološku i klimatsku pravdu i pristup vodi u Palestini. Slično tome, Al Haq, vodeća palestinska organizacija za ljudska prava, naglašava potrebu za udruživanjem borbi iz raznih sektora u borbu protiv klimatskih promjena, uključujući istraživanje njihovog uticaja na žene u dolini Jordana koju je okupirao Izrael.
Da bi takvi napori bili prošireni i osnaženi, PA i međunarodna zajednica moraju podržati djelovanje zasnovano na pravdi, a osporavati međunarodne forume za normalizaciju klimatskog aparthejda, kakav je COP.
Konačno, međunarodna zajednica treba podržati mobilizaciju lokalnih, nacionalnih i međunarodnih resursa kako bi na Izrael izvršila pritisak da prizna palestinska prava na vodu i zemljište i obaveže se na poštivanje tih prava. Ovi koraci bi postavili okvir pravde u centar palestinske narodne mobilizacije, što bi Palestincima omogućilo ne samo da obnove svoju životnu sredinu i ublaže klimatske promjene, već i da povrate istorijske veze sa svojim zemljištima i resursima.
Objavljeno: 25/02/2022.
Foto: Pacific Press