Piše:
S engleskog prevela: M. Evtov
Milioni radnika izašli su krajem marta na ulice Indije u sklopu dvodnevnog generalnog štrajka koji je zatvorio veći dio zemlje. Štrajk je sazvan u znak protivljenja vladi Narendre Modija, ultradesničarskog hinduističkog nacionaliste koji trenutno pokušava privatizovati mnoga indijska javna dobra. Štrajk uključuje radnike indijskih javnih banaka (glavni cilj Modijeve privatizacije), transportne i radnike desetina privatnih i javnih industrija.
Protiv privatizacije – za povećanje minimalca
Štrajk je sazvao udruženi forum dvanaest najvećih sindikalnih saveza u zemlji, uključujući Sveindijski sindikalni kongres (AITUC) i Indijski nacionalni sindikalni kongres (INTUC) koji predstavljaju različite sektore (npr. ugalj, čelik, transport, bankarstvo, pošta i telekomunikacije).
Glavni zahtjevi štrajkača su brojni i uključuju ukidanje planova privatizacije i povećanje minimalne plate.
Drugi faktori koji podstiču radnike na izlazak na ulice uključuju rastuće cijene goriva (u velikoj mjeri rezultat rata u Ukrajini) i rastuće siromaštvo – procjenjuje se da je u Indiji 2021. godine zapalo u siromaštvo preko 100 miliona ljudi. Štrajkači od vlade traže i potporu dohotku.
Ovo nije prvi put da se radnici pobune protiv Modijeve vlade. I 2016., 2019. i 2020. godine bilo je generalnih štrajkova u kojima su učestvovale stotine miliona radnika.
Tokom 2020. i 2021. godine poljoprivrednici širom Indije štrajkovali su protiv novih poljoprivrednih „reformi“ Modijeve vlade. Njihovi ključni zahtjevi ispunjeni su nakon skoro godinu dana štrajka.
[Iako je, uglavnom usljed zabrana i prijetnji u privatnom sektoru, na ulice izašlo manje radnika nego je najavljeno, op. ur.], zaustavljena su čitava područja Indije, uključujući gradove na jugu i istoku zemlje, naročito zbog prekida nastalih u željezničkom saobraćaju, javnom prevozu i bankarskim uslugama.
Oporavak privrede? Kako kome
Dok se indijska ekonomija nakon dvije godine pandemije „oporavila“, brojni poslovi su potpuno nestali, a nezaposlenost u decembru premašila 8% – ogroman broj s obzirom na populaciju zemlje od 1,4 milijarde.
Modijev režim, međutim, izlaz iz sve goreg stanja ne pokušava naći ulažući u javna dobra i poboljšanje uslova rada. Nego koristi priliku za privatizaciju nacionalne industrije i deregulaciju svake zaštite rada – da bi se zajamčili profit i prosperitet krupnih kapitalista. [...]
IZVOR: Left Voice
Objavljeno: 28/03/2022.