Piše:
Priča iz Barcelone, o stambenoj zadruzi i drugačijem konceptu stanovanja, pokazuje da alternative tržištu ipak ima. U trenutku kad u BiH cijena kvadratnog metra osrednjeg skupog stana probija plafon od 3.000 KM, a društvenih stanova gotovo i da nema, u najmanju je ruku potrebno otvoriti pitanje stambene politike i stanovanja za sve, a ne samo za bogate. (@RiD)
S engleskog prevela: M. Evtov
Barcelonska stambena zadruga, otvorena nepunu godinu prije no što je Španija uvela jedno od najstrožih pandemijskih zatvaranja u Evropi, osvaja prestižnu nagradu za arhitekturu nakon što je njen model zajedničkog života procvao tokom pandemije.
Stanari su tamo bili jedva godinu dana kad je došlo do zatvaranja [zbog pandemije], a tad je komunalni plan zgrade stvarno došao na svoje, kaže Cristina Gamboa, vodeća figura za aspekt održivosti i, zajedno s Polom Massonijem, glavna projektantica.
Kad se ustanovilo da nijedan stanar nema COVID, bilo je moguće koristiti zajedničke prostore – uključujući kuhinju-trpezariju, vešeraj, višenamjenski prostor, sobe za goste kao i otvoreno dvorište, parking za bicikle i terase – i tako je ublažena ona vrsta izolacije koju trpe ljudi u konvencionalnijim zgradama.
„Bila je privilegija ovdje živjeti tokom pandemije”, kaže Gamboa. „Pokazalo se da ovi prostori dopuštaju vrstu interakcije koja u konvencionalnom stambenom bloku ne bi bila moguća. Na primjer, pošto niko nije putovao, gostinske sobe se nisu koristile, pa su postale radni prostori.”
Otkako su ukinute restrikcije zbog COVID-a, oko dvije trećine stanara sastaje se svake srijede na večeri u zajedničkoj trpezariji.
„La Borda je uzor u smislu projektovanja za rad od kuće, što je u kolektivnom stanovanju rijetka stvar”, kaže Frances Holliss, arhitektica i autorica knjige Beyond Live/Work: the Architecture of Home-based Work (Više od život/rad: arhitektura kuća koje su i radno mjesto).
Projekat La Borda proizašao je iz kampanje da se napušteni industrijski kompleks Can Batlló u kvartu Sants obnovi i stavi u funkciju lokalne zajednice, što je opet iznjedrilo Lacol, kolektiv mladih arhitekata zainteresovanih za razvoj participativnih projekata.
Gambou i njene kolege u Lacolu inspirisali su koncepti stanovanja u Danskoj i Urugvaju, te arhitekti iz 1970-ih, kao Belgijanac Lucien Kroll.
„Naš je model za pristupačno, a ne špekulativno stanovanje, ali htjeli smo stvoriti i nešto što se lako replicira, a ne zatvorenu zajednicu”, kaže Gamboa, koja živi u ovoj zgradi.
Kao koral – za susrete i prirodnu klimatizaciju
Projekat, s velikim unutrašnjim dvorištem punim svjetla, podsjeća na koncept „korala“ uobičajenog u Madridu i južnoj Španiji, gdje središnji prostor služi i kao mjesto susreta i kao prirodni klima-uređaj.
Drvena konstrukcija omogućuje prilagodljivost stanova, a istovremeno poboljšava izolaciju i smanjuje negativni uticaj na okoliš.
„Ovo je pasivna zgrada s aktivnim učesnicima“, kaže Gamboa.
Solarni paneli opskrbljuju strujom zajednička područja, a zajednička praonica rublja smanjuje račune i oslobađa životni prostor.
Budući članovi plaćaju povratnu naknadu od 18.500 eura, ali na listi čekanja već ima 50 ljudi, pa Gamboa kaže da je jedino rješenje graditi više.
Gamboa kaže da ih je osvajanje nagrade Mies van der Rohe iznenadilo: „Divno je vidjeti da priznanja dobija i drugačije bavljenje arhitekturom“.
Dio novčane nagrade od 20.000 eura biće utrošen na slavljeničku večeru za stanare i ostale uključene u realizaciju projekta.
IZVOR: Guardian
Objavljeno: 02/04/2022.
Foto: Pierre F. Lombard/Wikimedia Commons